Bölüm Başkanı‘ndan

Sevgili Öğrenciler,

Endüstri Mühendisliği, üretim ve hizmet sektöründe en verimli, en düşük maliyetle çalışabilecek kaliteli sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve yönetilmesi için insan, makine, malzeme, enerji ve bilgi kaynaklarını kullanarak, bir takım bilimsel yöntemler geliştirir ve uygular. Bu bağlamda Endüstri Mühendisliği eğitimi yöneylem araştırması, istatistik, benzetim, üretim planlama temel dersleri etrafında öğrencilere sistem yaklaşımı, ekip çalışmasına yatkınlık, sorgulama ve kıyaslama yapabilme, analitik bir bakış açısıyla problem tespit etme ve çözme, matematiksel modelleme, bilgisayar destekli çalışabilme gibi özellikler kazandırmaktadır.

Endüstri Mühendisleri genellikle imalat yapan kuruluşlarda çalışmasına rağmen sağlık, bankacılık, sigortacılık, finans, bilişim, iletişim, lojistik sektörlerinde de istihdam edilebilmektedir. Sanayide rekabet sistemlerinin oluşturulmasında önemli görevler üstlenen Endüstri Mühendisleri; üretim planlama, ürün geliştirme uzmanı, satın alma mühendisi, iş analisti, banka müfettişi, proje yöneticisi, süreç mühendisi, sipariş ve lojistik mühendisi gibi pozisyonlarda da iş bulmaktadırlar.

Bölümümüz, örgün lisans programının yanı sıra Endüstri Mühendisliği yüksek lisans ve yakında açılması planlanan doktora programları da yürütmektedir.

Endüstri Mühendisliği bölümü olarak, genç kadromuzun bilgi ve deneyimlerinden faydalanarak, sanayinin gereksinim duyduğu ihtiyaçlara çözüm üretebilen, kendine özgüveni yüksek, yaratıcı, güncel gelişmeleri takip eden, analitik düşünebilen, disiplinler arası çalışabilen, meslek etiğinden ödün vermeyen Endüstri Mühendisleri yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

Sizlere olan güvenimizi bir kez daha yineliyor ve gerek üniversite yaşantınız boyunca akademik başarılarınız, gerekse de üniversite mezunu birer mühendis olarak mesleki alanda elde edeceğiniz başarılar için sizleri şimdiden tebrik ediyorum.

 

 

Dr.Öğr.Üyesi Abdullah KEÇECİLER

Bölüm Başkanı

Son Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, Salı