Erasmus+ Programı

Erasmus programı, hayat boyu öğrenme programının bünyesinde yürütülen ve Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. 

Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.

Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında 2007-2013 yılları arasında uygulanmış olan Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programlarının yerine uygulanacak olan yeni programdır. Erasmus+ ile;

Hayatboyu Öğrenme Programları bünyesinde yürütülmüş olan Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius ve Grundtvig programları ile Gençlik Programı’nı ve 5 uluslararası işbirliği programı da (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink ve Sanayileşmiş Ülkelerle İşbirliği Programı) dahil edilerek Erasmus+ başlığı altında toplanıyor. Yani bundan böyle önceki programların isimleri yerine, yalnızca Erasmus+ ismi kullanılacak. Böylece parçalı yapıdan vazgeçilmiş oluyor, programlar bütünleşik bir yapıya kavuşuyor.

Erasmus+ Programı; 5 milyondan fazla kişi için AB sınırları içinde ve/veya dışında bireylere öğrenme fırsatları sağlıyor. Bireylerin öğrenme hareketliliğine yönelik faaliyetler aşağıdaki biçimlerde olabilir:

  • Eğitim
  • Öğrenim/Öğretim
  • Staj
  • Profesyonel gelişim
  • Yaygın öğrenme temelli gençlik aktiviteleri
  • Gönüllü çalışmalar

Üniversitemizde Erasmus+ Programı kapsamında, Öğrenci Haretkeliliği, Personel Haretkliliği ve Staj Hareketliliği yapılabilir.

Öğrenci haretliliği ile, öğrencinin Türkiye'deki yükseköğretim kurumunda alması gereken derslere karşılık, gideceği kurumda eşdeğer gelen dersler belirlenir ve alınan derslerin tanınırlığı öğrenci, öğrencinin kendi kurumu ve gideceği kurum arasında değişim dönemi öncesinde imzalanan Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) ile kayıt ve güvence altına alınır. 

Bölümümüz ile ERASMUS+ anlaşması bulunan Üniversiteler (Öğrenci Hareketliliği):

Üniversite (Orj) Üniversite Ülke L. Y.L. Başlangıç Bitiş Notlar Anlaşma
UNIVERSITAT POLITÈCNICA DE CATALUÑA UNIVERSITAT POLITÈCNICA DE CATALUÑA İspanya 2 0 2014-2015 2020-2021  
UNIVERSIDAD DE LEÓN UNIVERSITY OF LEON İspanya 3 0 2014-2015 2019-2020 B2 İspanyolca Dil Sertifikası Zorunlu
UNIVERSIDAD DE OVIEDO UNIVERSITY OF OVIEDO İspanya 2 0 2014-2015 2019-2020  
UNIVERSITA' DEGLI STUDI DI SALERNO UNIVERSITY OF SALERNO İtalya 4 4 2014-2015 2020-2021 Lisans, YL & Doktora Ortak Anlaşma
PANSTWOWA WYZSZA SZKOLA ZAWODOWA W NYSIE SCHOOL OF HIGHER VOCATIONAL EDUCATION IN NYSA Polonya 4 0 2014-2015 2020-2021 İşletme, Muhasabe,Uluslararası Ticaret ve Finansman, Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği Lisans öğrencileri için ORTAK Anlaşma

Erasmus+ Staj Hareketliliği

Bu hareketlilik türü, Leonardo da Vinci II döneminde A tipi projeler kapsamında “Yüksek Öğrenim Görenlere Yönelik Yerleştirme Projeleri” olarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu faaliyet alanı 2007-2013 dönemi Hayatboyu Öğrenme Programıyla birlikte Erasmus Programı içinde Öğrenci Staj Hareketliliği adı altında sürdürülmüş, 2014-2020 yılları arasında da Erasmus+ Öğrenci Staj Hareketliliği olarak yürütülecektir.

Erasmus Staj Hareketliliği Faaliyeti Nedir?

Yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Erasmus+ staj hareketliliği ile öğrenci, bir Avrupa ülkesinde, öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde eder.

Öğrencinin faaliyet süresi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2 ile 12 ay arasında bir süredir.

Öğrencilerin faaliyete katılabilmeleri için Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmaları; öğrencisi oldukları yükseköğretim kurumuna başvurmaları ve Erasmus kapsamında staj yapmak üzere seçilmeleri gerekmektedir.

Erasmus + programı hakkında detaylı bilgi ve gerekli şartlar için;

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI ve DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ DIŞ İLİŞKİLER OFİSİ  web sayfalarını ziyaret ediniz. 

-----------------------------------------------------------------------------

Bölüm Erasmus Koordinatörü: Yrd.Doç.Dr. Kerem CİDDİ

Tel: (274) 265 20 31 / 4130

e-posta: kerem.ciddi@dpu.edu.tr

 

 

 

 

Son Güncelleme Tarihi: